Sistem upravljanja balastnih voda za zaščito Jadranskega morja
PARTNERSTVO PROJEKTA
BALMAS je strateški projekt v sklopu Jadranskega čezmejnega programa IPA. Partnerstvo sestavlja 15 partnerjev iz 6 držav (Slovenija, Hrvaška, Bosna in Hercegovina, Črna Gora, Albanija in Italija), pod vodstvom Inštituta za vode Republike Slovenije. Projekt je vreden 7,1 M €, od tega je je 6 M € financiranih iz Evropske unije. Projekt se je začel leta 2013 in bo potekal do septembra 2016.
GLAVNE AKTIVNOSTI IN CILJI PROJEKTA
Balastne vode so v svetu poznane kot ena od štirih glavnih problemov onesnaževanja oceanov in morja. To je glavni razlog, da je Mednarodna pomorska organizacija leta 2004 razglasila Mednarodno konvencijo o upravljanju balastnih voda iz ladij in sedimentov. Balastna vode je morska voda, ki se nahaja v balastnih tankih ladje za potrebe stabilnosti in varne plovbe. Pri tovornih operacijah v pristaniščih potekajo balastne operacije, ki zajemajo izpust ali vnos balastnih voda. Vsako leto je približno deset milijonov ton balastnih voda izpuščenih v Jadransko morje. Ocenjuje se, da se v svetu letno z balastnimi vodami prevaža približno 4500 različnih morskih organizmov med katerimi so nekatere tujerodne škodljive ali patogene za lokalno morsko okolje. Balastne vode predstavljajo pomemben dejavnik pri prenosu škodljivih in patogenih vodnih organizmov. Prisotnost škodljivih in patogenih vodnih organizmov v balastnih vodah v nekaterih jadranskih pristanišč je bila že dokazana. Države v Jadranskem morju so spoznale, da je vprašanje balastnih voda zelo kritično in zapleteno, ter da so ključne ovire za izvedljive rešitve, pomanjkanje podatkov in znanja. Pridobljeni podatki in znanja v okviru projekta BALMAS bodo omogočili jadranskim državam pripravo skupnega načrta upravljanja balastnih voda za izvajanje Konvencije o upravljanju balastnih voda iz ladij in sedimentov in zagotovili pristojnim organom ustrezen sistem podpore za hitrejšo in učinkovitejšo odločanje.
Poglavitni cilj BALMAS projekta je priprava skupnega čezmejnega sistema, ki bo povezoval raziskovalne inštitucije, strokovnjake in odgovorne nacionalne organe jadranskih držav s ciljem izogniti se nezaželenim tveganjem na okolje zaradi vnosa škodljivih in patogenih vodnih organizmov v Jadransko morje. To bo doseženo z nadzorom in upravljanjem ladijskih balastnih voda in sedimentov. Uporaba pridobljenih znanj in tehnologij v sklopu projekta BALMAS bo pripomoglo k dolgoročnemu in učinkovitemu upravljanju balastnih voda na Jadranu.
V sklopu projekta bo pripravljena celovita analiza stanja v 12 jadranskih pristaniščih (Koper, Trst, Benetke, Bari, Ancona, Pula, Reka, Split, Šibenik, Ploče, Bar in Drač). Poleg tega bo izdelan sistem monitoringa v pristaniščih, sistem vzpostavitve zgodnjega opozarjanja v pristaniščih, sistem za podporo pri odločanju ter sistem upravljanja balastnih voda za celotno Jadransko morje.
Eden od pomembnih ciljev projekta je tudi ozaveščanje različnih ciljnih skupin v vseh sodelujočih državah glede omenjene problematike in predstavitev skupnih rešitev za upravljanje balastnih voda v Jadranskem morju.
ČETRTEK, 16. MAJ 2024
THURSDAY, 16. MAY 2024 |
11.00 – 18.00 |
PETEK, 17. MAJ 2024
FRIDAY, 17. MAY 2024 |
10.00 – 19.00 |
SOBOTA, 18. MAJ 2024
SATURDAY, 18. MAY 2024 |
10.00 – 21.00 |
NEDELJA, 19. MAJ 2024
SUNDAY, 19. MAY 2024 |
10.00 – 18.00 |
Internautica je že vrsto let članica prestižne mednarodne zveze organizatorjev navtičnih dogodkov IFBSO (International Federation of Boat Show Organisers), ki povezuje najpomembnejše navtične prireditve na svetu, spodbuja njihovo prepoznavnost ter trajnostni razvoj. Vanjo so vključene le mednarodno uveljavljene navtične razstave in sejmi. Tako za razstavljavce, kot tudi obiskovalce pomeni blagovna znamka IFBSO jamstvo za odlično pripravljen dogodek, na katerem je pomembno sodelovati.